Zveme Vás a Vaše děti na zajímavou výstavu malířky, ilustrátorky, spisovatelky a básnířky Inky Delevové.

Inka Delevová se narodila na Starém Městě pražském.
Vystudovala střední uměleckou školu v Praze, docházela do hodin figurální tvorby na AVU k prof. V. Tittelbachovi. Díky rodinné příslušnosti s ak. malířem A.M. Machourkem měla příležitost odjet na studijní cestu do Paříže, kde se seznámila s odlišnými technikami malby.

Inka Delevová se věnuje jak malbě obrazů (krajinomalba, zátiší a především figurální tvorba), tak ilustracím. Ilustrovala přes stovku knih pro dospělé, mládež a děti a měla přes 150 samostatných výstav. Z toho dvě světové – Expo 71 v Budapešti a Expo 81 v Plovdivu a několik výstav mezinárodních. Vytvořila i rozměrná plátna – např. s tématikou divoce žijících zvířat, obraz sv. Václava pro kapli v Jílovém u Prahy nebo obrazy určené pro Bulharsko s historickými náměty – od založení bulharského státu do 19. století.

Z ilustrační tvorby lze připomenout pohádky, bajky a příběhy vytvořené jako podklady pro diafilm. Z odborných ilustrací nelze nevzpomenout na mnoho didaktických pomůcek a učebnic, atlasů a nástěnných obrazů pro školy, též řadu anatomických, velmi náročných plakátů určených pro lékaře.

Inka Delevová navrhuje knižní obálky, diplomy, certifikáty, medaile, nástěnné kalendáře, exlibris, novoročenky, pohlednice. Vznikl cyklus například hradů a zámků, kostelů a klášterů.

Napsala básníčky a říkadla ke spoustě omalovánek a pracovních sešitů pro děti, které pochopitelně i ilustrovala. Jako autorka poezie a ilustrací se představila např. knihou Praha na vlnách věků. V neposlední řadě doprovodila svými ilustracemi knihy poezie mnoha jiných autorů.

Inka Delevová se osobně zúčastní akce Príma den pro děti dne 6. června od 12.00 do 17.00 hodin v OC Novodvorská Plaza. Budete mít možnost získat její autogram, prohlédnout si výstavku knih, které ilustrovala i napsala, a také si je za příznivé ceny koupit. 

Výstava potrvá do 25. června 2009.

kopie-inka-delevova-kniha-pohadky.jpg

kopie-inka-delevova-omalovanka-zvirata.jpg

kopie-inka-delevova-mesicni-kone.jpg